Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny "Migowy dla dzieci"
Grupa uczestników z naszego Domu dołączyła do Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego "Migowy dla Dzieci" zorganizowanego przez p. Jowitę Łechtańską z MiguMig- zabawy z językiem migowym.
Udział w Projekcie pozwala nam wzbogacić codzienną pracę terapeutyczną o elementy Poslkiego Języka Migowego, przeciwdziała społecznemu wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami, wspomaga rozwój komunikacji, rozwija zasób słownictwa, kształtuje empatię oraz buduje pewność siebie.
Nasi uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem podeszli do zajęć z PJM. Podczas spotkań realizują materiały z Projektu. I moduł - opracowany przez eksperta p. Dobrosławę Horbacz- pomógł nam poznać nazwy kolorów i emocji, a samodzielnie wykonywane pomoce stworzyły okazję do nauki przez zabawę- czyli tak jak lubimy najbardziej!
Poza realizacją zadań z Projektu uczestnicy poznają znaki związane z codziennym funkcjonowaniem – np. jeść, pić, spacer, toaleta, pomoc; uczą się zwrotów grzecznościowych, takich jak: dzień dobry, do widzenia, dziękuję, proszę, przepraszam. A także uczą się migać proste wiersze czy wersy piosenek.
Początek włączenia elementów Polskiego Języka Migowego do terapii w pracowni miał miejsce kilka miesięcy temu, podczas poniedziałkowych zajęć Małej Grupy Terapeutycznej. Projekt stworzył wspaniałą okazję do powiększenia naszej migającej grupy, a ogromne zainteresowanie i zaangażowanie ze strony uczestników dodatkowo motywują, by nasza przygoda z PJM nie zakończyła się wraz z końcem Projektu, a trwała dużo dłużej :)