Pracownia krawiecko – rękodzielnicza

Pracownia ma na celu zdobycie i przyswojenie przez uczestników podstawowych umiejętności z zakresu krawiectwa i szycia wykorzystywanych w życiu codziennym. Pracownia jest miejscem, w którym uczestnicy tworzą wiele ciekawych prac za pomocą różnych technik. Każdy znajdzie dla siebie taką technikę, dzięki której może realizować pomysły i urzeczywistniać marzenia. Głównym celem terapii jest uspokojenie i wyciszenie, wyrabianie poczucia estetyki, ćwiczenie uwagi, pamięci, dokładności, rozwijanie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo – ruchowej. Efekty pracy dają uczestnikowi możliwość odczuwania radości z wykonanego zadania.

Czynności wykonywane w pracowni krawiecko - rękodzielniczej podlegają rytmowi czterech pór roku z uwzględnieniem tradycji i zwyczajów. Uczestnicy haftują na kanwach, materiale, szyją ozdoby dekoracyjne dla domu, pracują z włóczką dziergając na szydełku, drutach, przygotowują szablony, które odrysowują na materiale, zszywają ręcznie lub maszynowo dwie części materiału, naszywają aplikacje.

Pracownia współpracuje z innymi pracowniami takimi jak: plastyczna, techniczna, kulinarna i poligraficzna. Wspólnie wykonywane są elementy dekoracyjne dla domu, dekoracje holu, pracowni, stroje sceniczne, upominki. Współpraca z pracownią kulinarną polega na szyciu i naprawie fartuszków, przyszywanie zawieszek do ręczników, woreczków do suchych przypraw. Do Sali Doświadczania Świata wykonywane są materiały do stymulacji polisensorycznej.


Zadanie współfinansowane w 80% z dotacji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu pod nazwą: „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” – edycja 2017