W dobie Covidu jesteśmy z Wami…

Pandemia zmieniła nasze życie. Dotychczas zabiegani z mnóstwem obowiązków, niedostrzegalismy jak wiele wspaniałych drobnych przyjemności niesie nam codzienność- wyjście na spacer, spotkania w gronie przyjaciół i rodziny, wspólne zakupy, kino, kawa w restauracji…

Wszystko to nagle okazało się dla nas zakazanym i bardzo pożądanym dobrem.

                Zmieńmy jednak nieco perspektywę i spójrzmy na pandemiczne obostrzenia oczami osoby niepełnosprawnej, często w dużym stopniu zależnej od pomocy drugiego człowieka. Ukazuje się nam wówczas obraz ludzi zagubionych w gąszczu nowych przepisów Covidowych, ludzi którzy nie są w stanie ze względów zdrowotnych racjonalnie i z dystansem przyjmować kolejnych informacji na temat pandemii. Ludzie Ci są wystraszeni, zestresowani i często bezradni w swojej niemocy.

                I tu pojawiamy się My – pracownicy ŚDS w Kruszwicy, staramy się w możliwie najpełniejszy sposób wesprzeć Naszych uczestników, w radzeniu sobie z trudna rzeczywistością. Specyfika pracy w Naszym domu uległa radykalnej zmianie podczas pandemii. Niezwykłym wyzwaniem jest wspieranie, pomaganie osobom z dysfunkcjami intelektualnymi w reżimie covidowym. Pytacie dlaczego? Otóż wyobraźcie sobie osobę niesamodzielną, przerażoną wirusem, osaczoną zewsząd informacjami o pandemii, której trzeba pomoc o ile to możliwe zdalnie.

                Nie ma jednak wyzwań, którym pracownicy Naszej placówki nie byliby w stanie sprostać. Dostosowaliśmy procedury tak, by móc realnie poprawić jakość życia oraz codziennego funkcjonowania Naszych uczestników w dobie pandemii. Pomoc i wsparcie niesiemy w wielu zakresach umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami przetrwanie koniecznej izolacji, gdy fizycznie nie mogą uczęszczać na terapie do ŚDS.

Prowadzimy prace zdalną polegająca na:

  • wideorozmowa,
  • w kontakcie telefonicznym,
  • terapii on-line dla korzystających z komputera lub urządzeń multimedialnych
  • przygotowaniu i przekazywaniu ćwiczeń, zadań rozwijających zainteresowania i pasje uczestników
  • prowadzimy trening ekonomiczny dla uczestników mających trudność, pomagamy w robieniu i dowozie zakupów
  • monitorujemy systematyczne przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza specjalistę, pilnujemy terminów wizyt
  • dowozimy obiady
  • zapewniamy pomoc psychologiczną
  • wspieramy emocjonalnie podczas rozmów telefonicznych, kontaktów on-line, a w razie konieczności w bezpośrednim spotkaniu z zachowaniem reżimu sanitarnego
  • zapewniamy materiały ćwiczące motorykę i sprawność umysłowa ( rękodzieło, gry, krzyżówki, wykreślanki itp).

Nasz Dom zorganizował on-line konkurs „Jesienne Inspiracje”, w którym udział wzięły zaprzyjaźnione placówki. Pracownicy przygotowali dla uczestników upominki Mikołajkowe ( dostarczane przez nasze Elfy) i Bożonarodzeniowe stroiki i kartki dla uczestników, zaprzyjaźnionych placówek i instytucji wspierających Nasz Dom. Wszystkie te działania prowadzimy w reżimie sanitarnym. Czas gdy uczestnicy przebywają w swoich domach wykorzystujemy na odświeżanie (malowanie) pomieszczeń, drobne remonty tak by jak najlepiej przygotować dom na powrót Naszych uczestników. Sukcesywnie podnosimy swoje kwalifikacje odbywając kursy i szkoląc się w szerokim zakresie tematycznym.

                W każdy aspekt naszej pracy wkładamy serce i pozytywne emocje by Nasi podopieczni czuli się ważni i potrzebni i by wzmacniać ich wiarę we własne możliwości


Zadanie współfinansowane w 80% z dotacji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu pod nazwą: „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” – edycja 2017