Święto Niepodległości w Naszym Domu

10 listopada w naszym Domu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości- uroczystość poświęcona ojczyźnie i wolności.

            Na początku wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Polski oddając hołd Polakom, którzy ginęli za naszą wolność. Następnie przypomnieliśmy sobie najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju – zaborców – Rosję, Austrię i Prusy, powstania- które kończyły się klęską naszych rodaków oraz I Wojnę Światową. Tę straszliwą wojnę, która pochłonęła miliony istnień ludzkich, wstrząsnęła światem, która oprócz cierpień, przyniosła też nadzieję, która zakończyła się klęską Niemiec i Austrii oraz rewolucją w Rosji i przywróciła Polskę na mapę świata.

Przypomnieliśmy sobie także pozostałe symbole narodowe- biało- czerwoną flagę i Godło oraz omówiliśmy postawy patriotyczne - umiłowanie własnej ojczyzny i narodu, szacunek dla swoich przodków, kultywowanie tradycji i obrzędów, obchodzenie świąt i rocznic, oddawanie czci bohaterom narodowym.

Po wstępie historycznym wszyscy razem oddawaliśmy cześć naszym rodakom śpiewając pieśni patriotyczne, które poruszały nasze dusze i serca.

Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Niech nie będzie on dla nas tylko kolejnym świętem, kolejną kartką w kalendarzu oznaczoną czerwonym kolorem, dniem wolnym od pracy. Pamiętajmy w tym dniu o tych, którzy przez ponad wiek nie porzucili wiary w odzyskanie wolności Polski.


Zadanie współfinansowane w 80% z dotacji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu pod nazwą: „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” – edycja 2017